• Klub ovíněných duší
PřihlášeníKalendář událostí
srpen 2020
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Nejbližší události
Žádné události
Úvod Přehled článků Dojmy z akcí Francouzsko-české setkání s vínem 23.2.2011

Francouzsko-české setkání s vínem 23.2.2011

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Francouzsko-české setkání s vínem

Skupina CM-CIC, Klub CIC INTERNATIONAL a Reprezentační
kancelář CIC v Praze uspořádala ve středu 23.února 2011 v restauraci
a vinárně U královny Elišky  na Mendlově náměstí degustaci 10 francouzských vinařství za účelem hledání nových obchodních partnerů pro tyto vinaře na českém trhu.

Když jsem obdržel pozvánku na tuto přehlídku francouzských vín, byl jsem pln
očekávání, jakáže vína budou na této akci prezentována. Z krátkého představení každého vinařství vyplývalo, že by se mělo jednat o menší rodinná vinařství z velice zajímavých apelací (tedy alespoň pro mě). Další pozitivum, které v pozvánce stálo, bylo oznámení, že na této akci bude přítomen zástupce z každého vinařství, které bude prezentováno. Společnost pořádající tuto událost také avizovala zajištění překladatele z francouzského do českého jazyka.
Takže to v krátkosti na úvod k tomu, co nás mělo čekat...

A jak to bylo ve skutečnosti?
Natěšeni jsme dorazili na místo určení 10 minut před plánovaným začátkem degustace a k velkému překvapení nebylo ještě absolutně nic připravené. Zástupci vinařství si, podotýkám že naprosto v klidu, žádný stres,
povídali venku, někteří si dopřávali předdegustační cigárko.
No nic, jiný kraj, jiný mrav. Nicméně jsme byli milostivě vpuštěni dovnitř
(venku byla vcelku zima) s tím, že se máme posadit a že nám bude přineseno něco ke čtení. Samozřejmě jsme si moc nepočetli, jelikož na nás bylo zapomenuto. Začínalo se mi tedy U Elišky líbit čím dál tím víc, nicméně asi s 30 minutovým zpožděním a velkou slávou byla degustace zahájena. K našemu velkému údivu byl pro tuto akci zvolen velice malý a hlavně úzký prostor. Kdo prostředí U královny Elišky zná, jedná se o uličku mezi restaurací a privátními boxy. Zde bylo naskládáno všech 10 vinařství, kdy každé mělo k dispozici jeden stoleček. Část s vinotékou a boxy byla návštěvníkům znepřístupněna.
A teď už k prezentovaným vinařstvím…

(jen na vysvětlenou, vína jsou seřazena dle doporučeného pořadí  k degustaci, tak jak nám byla prezentována - tedy od základních až po ty "nejlepší")

Domaine R. ET P. BOULEY, Volnay
Domaine Reyane et Pascal Bouley je rodinná firma fungující už 5 generací.
Společnost má sídlo ve vinařské vesničce v samém srdci Côte-d’Or, v nadmořské výšce od 220 do 300 m.
10 ha vinic se rozkládá mezi vesnicemi Volnay, Pommard, Beaune, Monthelie a Saint-Romain. 100% vinic osázeno Pinotem Noir. Něco pro mě :-)
Degustovaná vína:
Optimum Pinot Noir 2009 Cote ´d Or, 12,5% alk.
Na nose nejprve zaujme zemitost, černozem, náznak živočišnosti, po krátkém zakroužení nastoupí výrazná a velice příjemná ovocná vůně malin a ostružin, přecházející do marmelády z tohoto ovoce, na konci se objeví čokoláda. Chuťově je velmi suché, na špičce jazyka výrazná prašná cesta, později vystoupí sladké třešně podpořené svěží kyselinkou, jenž dává víno lehkost a svěžest, v dochuti se objeví višně v čokoládě.
Body: 88/100

Monthelie 2007 Aux Fournereaux, 12,5% alk.
Příjemná ovocná vůně, poté náznak acetonu, po otevření přijde hořká čokoláda, smetana a zralé višně. Na chuti zaujme výrazná kyselina, víno je hodně suché, dominuje čerstvá višeň, mineralita. Středně dlouhé svěží a šťavnaté víno s dochutí mléčná čokolády a mandlí.
Body: 86/100

Volnay 2007, 12,5% alk.
V primárni aromatice dominuje lak na nehty, poté vystoupí maliny a rozinky. Ostřejší kyselinka i tříslo v chuti, kysané zelí, aceton, na patře káva, v dochuti hořké mandle a čokoláda. Jednodušší a celkem ostré víno s mírně rušivými znaky acetonu.
Body: 81/100

Volnay 2008, 12,5% alk.
Vůně decentní, příjemně ovocná, náznak acetonu. Působí velmi jemně, jsou znát višně, v prázdné skleničce marmeláda z lesního ovoce. Chuť je jednodušší, ale příjemná, s rysy peckovin - višně, marmelády, víno má jemnou tříslovinku, v dochuti brusinky.
Body: 84/100

Volnay 1er Cru 2007 Champans, 12,5% alk.
Ovocná vůně se závanem terpentinu, ten však po odvětrání vystřídají příjemné malinové tóny přecházející do marmelády, v prázdné sklence elegantní pomeranč. V chuti se v dobrém slova smyslu bije kyselinka s výraznější tříslovinou, zaujmou višně, čokoláda, stopa dřeva, v dochuti sametová tříslovina. Štavnaté, elegantní víno.
Body: 88/100

Volnay 1er Cru 2007 Clos de Chénes, 13% alk.
Ve vůni se objevují prvně žampiony, poté krásné ovoce v podobě višní a černých třešní, minerální, v dochuti marmeláda, lehká připálenina a hořké mandle. Chuť je vyvážená, pěkně sladěná s vůní, dlouhé plné tříslo. Fantastický ovocný projev sladkých třešní a višní, jemný tón hub.
Body: 91/100

Shrnutí: Pro mě jednoznačně nejlepší vinařství prezentované na této akci. Takhle fantastické Pinoty jsem dlouho nechutnal a už vůbec se mi nestalo že by v rámci jednoho vinařství byla laťka takhle vysoko. Všechna čest!


Domaine DURIEU,
Châteauneuf du pape
Paul Durieu založil svou společnost v roce 1976 poté, co zdědil vinice po své matce. Vysázel novou révu a zbudoval vinný sklep. Vinice s révou z doby první světové války i s novějšími keři poskytuje kompletní nabídku odrůd od Ventoux, přes Côtes du Rhône a Côtes du Rhône villages až po Châteauneuf-du-Pape.
Degustovaná vína:
Plan de Dieu 2009 (70%Grenache, 20 % Syrah, 10% Picpoul), 14,5 % alk.
Víno z polohy vzdálené 10 km od Chateauneuf du Pape, ovocná vůně, po otevření vystoupí tabákový list, koření, marmelády. V chuti je víno hodně kořenité, sladce chutnající po badyánu, skořici,  v dochuti rozpoznatelné rozinky, marmeláda, kakao. Má výraznou tříslovinu skrytou za robustním tělem. Plné, silné, ovocně působící víno s dloooouhou a velice příjemnou dochutí.
Body: 88/100

Châteauneuf du Pape 2007 AOC (Grenache, Syrah, Mourvédre, Clairette, Picpoul), 15% alk.
Ve vůni je víno ovocné, bohaté, v prázdné sklence jahodová dřeň. Lehounce vystupuje alkohol.
Chuť je velmi silná, ale líbivá, elegantní, ovocně laděná, s jemnou tříslovinou. V chuti je taktéž znát, stejně jako ve vůni, vyšší alkohol. Nutno ale podotknout, že toto víno vyšší alkohol snáší dobře.
Body: 87/100

Shrnutí: Jak nemám rád tuto apelaci, z důvodu propagování kvůli jedné písničce a přemrštěným cenám na našem trhu, toto vinařství bylo milým překvapením. Obě prezentovaná vína byla na špičkové úrovni.


Chateau VANNIERES, La Cadiere ´d Azur - Bandol
Společnost Château Vannières byla založena v roce 1957. Vinice se rozkládají na ploše 47 hektarů, z nichž 33 je osázených. Château Vannières, nacházející se mezi vesnicemi la Cadière d’Azur a Saint-Cyr-sur-Mer, je orientována na jih a západ, od severu chráněna masivem Sainte Baume. Průměrný věk vinice je 35 let. Půda je opuková a vápencová.
Degustovaná vína:
Clairette Bandol  2009, 13% alk.
Víno světle zlatožluté barvy s bělavým okrajem, ve vůni zpočátku příjemně ovocné, poté vystupuje výrazně plastovost, lamino. V chuti je víno jednoduché, plytké, s náznakem ovocitosti a dominantní plastikovou dochutí. Škoda příjemné kyselinky, které ve výsledku přišla vniveč.
Body: 74/100

Cuvée ROSÉ 2009 (Grenache, Cinsault, Mourvédre), 13% alk.
Barva malinová, světlejší, vůně zpočátku výrazně ovocná, příjemná, dominují višně v jogurtu,
Později se objeví zralé ovoce, kouř, medovost, citrusy, víno se hodně mění. Bohužel po pár chvílích necítím ve skleničce nic. V chuti je výrazný lehce připálený toust s máslem, jemná kyselinka, marmeládové tóny, smetana a černý rybíz v dochuti. Víno celkově působí trošku nudně.
Body 83/100

Bandol 2007
Víno výrazné, tmavé barvy, bez jiskry. Ve vůni výrazně štípe alkohol, později se ukazuje i aceton v kombinaci s oxidativním tónem. Co se týče chuti, tady je to pouze o kyselém zelí a oxidaci.
Body: 70/100

Shrnutí: Na toto vinařství jsem se hodně těšil, ale jak vidno, skvělá apelace ještě nezaručuje skvělá vína. Největší zklamání dne.


Domaine Roger LASSARAT, Vergisson
Vergisson je typická vesnička regionu Macon, schoulená mezi skalami Vergissonu a Solutré. Zde vznikla roku 1969 rodinná firma obhospodařující více než 16 ha vinic, z nichž nejstarší je více než stoletá.
Degustovaná vína:
Pouily-Fuissé 2006 Terroir de Vergisson (100% Chardonnay), 13% alk.
Ve vůni je víno minerální, působí medově a je znát výrazná nazrálost. V ústech je znát vysoká kyselina, působí velmi suše, dotek chlebovinky a medu, krátké.
Body: 79/100

Poulily-Fuissé 2008 Clos du Martelet, 13% alk.
Příjemná lehká ovocná vůně s náznaky minerality, v prázdné skleničce se objeví vůně křídového prachu a zralých mandarinek. Chuť je minerální, výraznější kyselinka, celkově působí lehce, jednoduše, v dochuti máslové prvky. Hodně brzy však odchází a v ústech zůstane jen voda.
Body: 81/100

Saint Veran AOC Cuvée Plaisir 2009 OAK, 13,5% alk.
Vůně je oproti předchozím vzorkům bohatší, můžeme cítit zralé drobné ovoce, není vůbec znát zrání na sudu, jemná nazrálost, víno dle vůne vypadá starší než je, v prázdné sklence cítíme zralé hrozny. Chuťově budí lehčí dojem s dotykem vanilky, opět zralé drobné ovoce, brzy však odeznívá a vytrácí se.
Body: 81,5/100

Saint Veran AOC Les Murres 2009, 13% alk.
Máslová vůně, lehoučký závan koření, minerální, později se rozvine vůně lískových oříšků, máslový tón, v prázdné sklenici vystoupí zralé hrozny a okurkový lák. V chuti zaujme pevná, výrazná kyselina, jazyk poté obalí vanilka, med a máslo, v dochuti zaujmou citrusy a maličko mineraloga.
Body: 83/100

Saint Veran AOC Le Cras 2009, 13% alk.
Víno z nejlepší vinice tohoto vinařství, Le Cras, která se nachází na skále, kterou pokrývá pouhých 40 cm hlíny. Výrazně minerální vůně opět s projevem máslovosti, svěží, s citrusovým projevem a lehkou mineralitou. U tohoto vzorku vůně zcela koresponduje s chutí, kde se objevují výrazné máslové znaky v kombinaci s vanilkou a zralým ovocem, lehce chlorofyl., středně dlouhá dochuť.
Body: 84/100

Shrnutí: Všechna vína jsou velmi podobná, je vidět rukopis vinaře, který je ale na můj vkus až moc stejný, Kdyby vinařství produkovalo 2 vína, moc by se nestalo. Celkově evidentně patří spíše k střední nížší třídě.


Domaine Philippe BOUZEREAU, Meursault
Rodina Bouzereau obhospodařuje vinice v Meursault již více než 7 generací, je to jedna z nejdéle usídlených vinařských rodin v Meursault.
Oblast se skládá z 32 parcel rozdělených podle jakostních vín z Meursault a Puligny. Půda je obdělávána pluhem a již 10 let nejsou používána chemická hnojiva. Sběr probíhá ručně.
Degustovaná vína:
Chateau de Citeaux Chardonnay 2008, 13% alk.
Vůně v primárni aromatice výrazně ovocná, po pár vteřinách však zcela odchází. V chuti je víno pouze o citrusové kyselině, nezajímavé, v jedné lince. Chybí mu tělo.
Body: 77/100

Chateau de Citeaux Les Grands Charrons Chardonnay 2008, 13% alk.
Ve vůni zaujme víno příjemnou vanilkou a tóny zralých hroznů, později vystupuje zelí, jenž vzbuzuje nepříjemný dojem z vůně. V chuti se zpočátku krásně snoubí ostrá kyselinka se sladkým projevem vanilky a zralého ovoce, posléze však kyselina začne válcovat vše ostatní a působí ostře.
Body: 80/100

Chateau de Citeaux Monopole 2008, 13% alk.
Vůně vína připomíná křídu společně s citrusovými plody, jemný závan vanilky, mineralita, v prázdné sklence přezrálé ovoce, lehounce vystoupí alkohol. Chuťový projev vína je velice zajímavý, střídají se chuti citrusů s vanilkou, působí nádherně minerálně, poté ovoce, v ústech zůstává dlouho, na absolutním konci se na patře objeví pražená káva. Příjemné, komplexní víno.
Body: 84,5/100

Mersault Genevriéres 2007 1er Cru, 13% alk.
Na nose jako první zaujme výrazná živočišnost připomínající kůži, později vystoupí vanilka, citrusy, po chvilce s objeví bylinky a v prázdné sklence zůstanou opět příjemná citrusová marmeláda. Na chuti dominuje ostrá kyselinka, která působí šťavnatě ale místy až svíravě v kombinaci s pěknou mineralitou a citrusovým projevem. Víno je v tuto chvíli hodně ostré ale jistě má obrovský potenciál.
Body: 87/100 (s ohledem na zářnou budoucnost tohoto vína jsem hodnotil výš)

Shrnutí: Vína celkem pěkně odstupňovaná dle kvality, u tohoto vinařství člověk narazí jak na základní jednoduchá vína, tak i na velká vína z Meursault, která jsou dle mého ale ještě schovaná ve sklepích nebo již vyprodaná. Jen škoda že u posledního vzorku vinař nevybral na prezentaci starší ročník.


Domaine PIRON, Morgon
Vinařství Domaine Piron obhospodařuje kolem 60 ha vinic, specializuje se hlavně na vína apelace Morgon, ale i na Beaujolais, Beaujolais-Villages, Brouilly, Régnié Moulin à vent a Chénas.
Degustovaná vína: z tohoto vinařství jsme nestihli ochutnat nic z důvodu nedostatku času.
Domaine GUY AMIOT ET FILS, Chassagne Montrachet
Domaine Amiot Guy & Fils vznikla v roce 1920. Z původních parcel Vergers, Clos Saint-Jean, Caillerets a Dent de Chien vznikla oblast Montrachet Grand Cru, později Domaine Amiot. Nevelká Rozlohou (kolem 2 ha), ale bohatá výběrem révy. Od roku 1930 vinný sklep v Paříži.
Degustovaná vína: z tohoto vinařství jsme nestihli ochutnat nic z důvodu nedostatku času.
Domaine DUBOST, Lantignie
Rodinná společnost Château Vannières byla založena již v roce 1902 v oblasti zahrnující velmi kvalitní granitové půdy. Osázeno je celkem 21,65 hektarů odrůdami Moulin à vent, Brouilly, Morgon, Régnié, Fleurie, Chardonnay a Viognier.
Degustovaná vína: z tohoto vinařství jsme nestihli ochutnat nic z důvodu nedostatku času.
Domaine LES HOSPITALIERES, Meursanges
Domaine des Hospitalières vznikla roku 2008 na dvouhektarové vinici Beaune Clos des Rouards, na které je pěstována réva pro bílé víno – Chardonnay – a pro červené víno – Pinot Noir. Rodina Hari dnes obhospodařuje vinice na 3,2 hektarech.
Degustovaná vína: z tohoto vinařství jsme nestihli ochutnat nic z důvodu nedostatku času.
Domaine Saint EUGENIE, Bizanet
Vinice v Les Corbières se rozkládají mezi starobylými obchodními městy Narbonne na východě a Carcassonne na západě. Půda je hlinito-vápenitá, štěrkovitá.
Stáří vinné révy je mezi 30ti a 50ti lety, jedná se tedy o „starou révu“.
Společnost Domaine Saint Eugénie, která vznikla v roce 1906, vlastní 60 ha půdy, z toho 45 hektarů jsou vinice. Roční produkce: 280.000 lahví
Degustovaná vína: z tohoto vinařství jsme nestihli ochutnat nic z důvodu nedostatku času.

Omlouvám se za slohovku, doufám že si to alespoň někdo z klubáků přečte :-)
Přecijen mi to trvalo skoro 14 dní :D Prvně jsem přemýšlel, že vytvořím takový výcuc, kde bych zmínil jen ty nejzajímavější vína, popř.vinařství, ale to by vyznělo příliš pozitivně. Takhle to máte, doufám objektivně, sakum prdum jak jsem to viděl já. Tak snad se Vám to alespoň trochu líbilo.

Aktualizováno (úterý, 08 březen 2011 23:09)

 

Komentáře   

 
# Zdeněk 2011-03-20 10:47
pěkná a kultivivaná zpráva o vínech se kterými se obyčejně nesetkáváme, děkuji, Dokoupil